Okullar ne zaman açılacak?

2020 – 2021 eğitim öğretim döneminin açılışı ile ilgili birçok tarihler öne sürülmektedir. Açılış tarihi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk , net bilgileri paylaştı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece halihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Ziya Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, 21 Eylül Pazartesi günü “aşamalı ve seyreltilmiş” olarak okullarda yüz yüze eğitim öğretime başlanacağını belirtti.

Salgın sürecinin başından bu yana dünyayı izlediklerini ifade eden Ziya Selçuk, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar aldıklarını vurguladı.

Bu kararları en doğru şekilde uygulama yoluna gittiklerine ifade eden Ziya Selçuk, şunları kaydetti:

“Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız. Buna göre, 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece halihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız. İlkokul birinci sınıf öğrencilerimiz uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde okullarımızda olacak. 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz. ”

Bakan Ziya Selçuk’un bu ifadelerinde vurguladığı üç haftalık değerlendirme sürecinin son günü 12 Ekim’e denk gelmektedir. Bu nedenle bazı kesimler tarafından 12 Ekim tarihi tüm sınıflar için okulların açılacağı tarih olarak yorumlanmıştır.

 

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir